עתירה לבג”ץ: מדוע מתבצעת ההתייעלות בדואר על חשבון תושבי רובע אחד בתל אביב?

חברת דואר ישראל מיישמת בימים אלה תכנית ל”איחוד סניפים בעיר תל אביב” שמשמעותה הפשוטה והמעשית – סגירת שעריהן של יחידות דואר פעילות, חלקן ותיקות ביותר, המשרתות אוכלוסייה של רבבות תושבים ובתי עסק. גורלם של חמישה סניפים נגזר לסגירה: יהודה הלוי (פינת שינקין), בית התעשיינים (מתחם העסקים במנשייה), שפירא, רמת אביב וגאולה.

גיא צברי, עוד גיא צברי, עורך דין גיא צברי, דואר ישראל, רשות הדואר, עתירה לבגץ, עתירה מינהלית, כרם התימנים

פרט לשניים האחרונים ונכון לרגעי כתיבת שורות אלה, נסגרו שעריהם של כל הסניפים כמתוכנן. מסכת לחצים שהופעלה על משרד התקשורת ועל חברת הדואר הצליחה להסיר את איום הסגירה מעל הסניף ברמת אביב – זאת, אף על פי שבמרחק כמה מאות מטרים ממנו פועלות שתי יחידות דואר אחרות.

באותו הזמן, כל תחינותיהם של תושבי כרם התימנים והאזור להמשיך את הפעילות הסדירה בסניף גאולה – היחיד שנותר בסביבה – נענו בשלילה. הסיבה: היעדר תקציב. אז מניין המשאבים להפעיל ברמת אביב שלוש יחידות דואר כמעט צמודות האחת לשנייה ואיך ייתכן שבנטל ההתייעלות נאלצים לשאת רק תושבי רובע 5, שכל הסניפים שנסגרו מצויים בתחומיו (פרט לזה של שכונת שפירא)? את התשובות על כל אותן שאלות יידרשו לתת שר התקשורת וחברת דואר ישראל בע”מ לבג”ץ.

בג”ץ 1821/16 ועד שכונת כרם התימנים נ’ שר התקשורת ואח’

1. כתב העתירה

2. החלטה בבקשה לצו ביניים

סניף הדואר ברחוב גאולה משרת נאמנה את תושבי כרם התימנים וסביבותיה כבר עשרות רבות של שנים, ומספק שירות גם לבעלי עסקים רבים בשוק הכרמל וברחובות אלנבי ונחלת בנימין. על פי התכנית, מייעדת חברת דואר ישראל בע”מ את סניף הדואר ברחוב הירקון 61 לשמש “יחידה קולטת” של סניף גאולה המיועד להיסגר ביום 07/03/2016; ככזו, תירש היא את הטיפול במתן שירותי הדואר לכרם התימנים וסביבותיה.

“במצב דברים זה ובהיעדר כוונה מצד המשיבה 1 (חברת דואר ישראל בע”מ) לפתוח יחידת דואר חלופית לזו שברחוב גאולה לרווחת התושבים ובעלי העסקים במרחב כרם התימנים, לאור העובדה כי על גבי המבנה הוצב שלט “להשכרה”, הרי שהחל מיום 07/03/2016, יהיו רבבות תושבי המרחב / רובע 5 תלויים בשירותיהן של שתי יחידת דואר בלבד שיוותרו פעילות, כאשר “היחידה הקולטת” ברחוב הירקון מצויה בקצה קצהו של הרובע, מרוחקת ממרבית שטחו ועמוסה ביותר”, נכתב בעתירה.

גיא צברי, עוד גיא צברי, כרם התימנים, עתירה לבגץ, בגץ, תל אביב

יישום התכנית, אם כן, יגרור בהכרח פגיעה קשה ביותר בנגישות שירותי הדואר לבעלי העסקים הרבים במרחב ול-37,410 התושבים המתגוררים בו, ש-15.2% מהם חצו את גיל 60. במיוחד תיפגע מהמהלך אוכלוסיית האזרחים הוותיקים, אשר תלויים בשירותי הדואר באופן שוטף בקבלת קצבאות, תשלום חשבונות וניהול כספים בבנק הדואר.

“אין ולא יכולה להיות מחלוקת כי למשיבים מסורה הסמכות לקבוע מהלכי התייעלות מקום שאלה נדרשים. אין גם ספק באשר לעובדה כי המשיבה 1 הייתה מצויה במשבר כלכלי קשה שאיים על יכולה להמשיך ולתפקד; ברם, התכנית – שהנהיגה מדיניות מינהלית חדשה – חרגה מלכתחילה ממתחם הסבירות ומכל ממד של מידתיות, מרגע שהתמקדה רובה ככולה ברובע 5 ורוקנה אותו מיחידות דואר”, הוסבר בעתירה.

על סוגיית האפליה נכתב: “בהינתן משאבים להסיר את איום הסגירה מעל אחת היחידות המיועדות לפירוק בחרו המשיבים להותיר על כנה את זו המצויה באזור רווי בתי דואר (רמת אביב) – ולא להקל במעט בנטל הכבד שבו אולצו לשאת תושבי מרחב כרם התימנים. במיוחד הפרו המשיבים את חובת ההגינות המוטלת עליהם. המשיבים דיברו בשני קולות: האחד, הופנה כלפי העותרים והסביר נחרצות מהם הטעמים להפסקת שירותי הדואר באזור מגוריהם; השני הופנה לתושבי רמת אביב באופן סימולטני ונשא עמו מסר הפוך”.

העתירה הוגשה ביום 03/03/2016 יחד עם בקשה דחופה למתן צו ביניים, להקפאת המצב הקיים באופן שפעילות סניף הדואר בגאולה תימשך עד מתן פסק הדין בעתירה. כב’ השופט ס’ גובראן לא מצא לעת עתה להורות על צו ביניים, אך קבע כי המשיבים לעתירה – חברת דואר ישראל ושר התקשורת – ימסרו את תשובתם עד ליום 03/05/2016.

שיתוף ב linkedin
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

רח' החשמונאים 119, ת.ד. 50368,
תל אביב 6150301

כאן. בשבילכם.

Call Now Button

ייעוץ משפטי אישי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

× ייעוץ משפטי 24/7