עו"ד גיא צברי, גבייה, הוצאה לפועל, עורך הדין גיא צברי, Guy Tsabary

מה קורה כשחייבים מתחבאים מאחורי חברות?

סגרתם עסקה עם חברה, לחצתם ידיים עם המנהלים, החלפתם חיוכים ואפילו קיבלתם ערימה נאה של צ'קים, על פי הסדר התשלומים שעליו סיכמתם. הכל היה טוב ויפה – עד שהגיע הטלפון מהבנק שבישר לכם שהצ'ק חזר.

 
אחרי שורה של ניסיונות כושלים ליצור קשר טלפוני עם נציגי החברה, נודע לכם שזו סגרה את שעריה והפסיקה את פעילותה. רגע לפני שהרמתם ידיים, התברר לכם שאותו העסק ואותם המנהלים לא נעלמו לשום מקום, אלא ממשיכים לפעול לגמרי כרגיל – אך בשם אחר. למעשה, השינוי היחיד שבולט לעין הוא שהפרצופים המחויכים שמסרו לכם צ'קים התחלפו במבטים עוינים, מלווים בהתנערות מוחלטת מכל אחריות לשלם את מה שמגיע לכם.
 

גיא צברי, עוד גיא צברי, עוקץ, גבייה, עורך דין גבייה, עורך דין הוצאה לפועל, Guy Tsabary, הרמת מסך, פירוק, פשיטת רגל

אז מה עושים במצב כזה? החברה החייבת רוקנה מנכסים ומפעילות ולכן מיותר לתבוע אותה או את המנהלים שלה, שמעולם לא התחייבו באופן אישי לקיים את ההסכם. למרות זאת, כשברור כי החברה החדשה והחברה החייבת הן "אותה גברת בשינוי אדרת", מסדיר חוק החברות, תשנ"ט-1999, הליך המכונה "הרמת מסך", המאפשר להתעלם מהאישיות המשפטית הנפרדת של החברה ולהטיל אחריות אישית לפרוע את חובותיה על בעלי מניות ואפילו על החברה החדשה שקמה על חורבותיה של החייבת.

חוק החברות קובע כי ניתן להרים את מסך ההתאגדות, בין היתר, מקום שבו "בנסיבות העניין צודק ונכון לעשות כן, במקרים החריגים שבהם השימוש באישיות המשפטית הנפרדת נעשה באופן שיש בו כדי להונות אדם או לקפח נושה של החברה".

המציאות העסקית הקשה בישראל של השנים האחרונות הביאה לא אחת את בתי המשפט ומערכת ההוצאה לפועל להורות על הרמת מסך, כדי שלא להותיר נושים אל מול שוקת שבורה. כפי שפסק כב' השופט מ' אלטוביה מבית המשפט המחוזי בתל אביב, "דומה כי לנוהג הפכה התנהלות זו של רישום חברות חדשות, מדי כמה שנים, לאותה מסגרת של פעילות עסקית, כאשר מטרת הקמת החברה החדשה הינה השתחררות מחיובים ומחויבויות והכשלת גביה ונשיה".

משרדנו מטפל בהליכי גבייה מורכבים, לרבות באמצעות הליכי הרמת מסך. ההחלטה המצורפת התקבלה בחודש שעבר והיא מורה על הטלת עיקולים על כספים וזכויות של חברה חדשה, שקמה על חורבותיה של החייבת ושאליה הוברחו כל פעילותה, נכסיה ולקוחותיה. במקרה זה, הדבר היחיד שנותר בחברה המקורית הוא חובותיה, בין היתר ללקוחותינו.

Share on linkedin
Share on google
Share on twitter
Share on facebook
Share on whatsapp
עו"ד גיא צבריכל העדכוניםמה קורה כשחייבים מתחבאים מאחורי חברות?

רח' החשמונאים 119, ת.ד. 50368,
תל אביב 6150301

אנחנו כאן. בשבילכם.

Call Now Button